۳۰

مهر۱۳۹۶

یکشنبه

امام خمینی
مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم
هواداران کوي‌اش را چو جان خويشتن دارم

پیوندهای مفید

دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

مجلس شورای اسلامی

طرح ها و پروژه ها

رادیو مجلس


پیوندها

لزوم تدوین طرح توسعه شهرستان آران و بیدگل

شهریور ۲۴م, ۱۳۹۰ توسط

 بسمه تعالی

لزوم تدوین طرح توسعه شهرستان آران و بیدگل

شهرستان آران و بیدگل دارای ویژگی‌های خاص و قابل توجهی است هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ جغرافیایی و هم از نقطه نظر فرهنگی و اجتماعی به گونه‌ای که این امتیازات را چنانچه در یک معادله قرار دهیم خروجی آن باید پیشرفت و توسعه‌یافتگی و حداقل نبود محرومیت باشد. ولی خروجی این معادله برخلاف انتظار محرومیت است. بنابراین، کنکاش در این معادله و عوامل تأثیرگذار آشکار و پنهان در آن بسیار مهم و حیاتی است.

وجود ضریب هوشی بالا و قابلیت‌های فوق‌العاده در نیروی انسانی این خطه همگان را به ستایش واداشته است. اما چرا این ضریب هوشی تأثیر شگرفی در این فرآیند ندارد؟ در ابعاد دیگر نیز همین گونه است. مایلم در این بحث دیدگاه‌هایی را مطرح نمایم که آغازی باشد برای بحث در راه‌های پیشرفت شهرستان و طبیعتاً ورود صاحبان اندیشه در این عرصه به غنای موضوع کمک خواهد کرد؛ لذا استدعا دارد به هر میزان که امکان دارد به بحث ورود پیدا کنید.

به نظرم یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در عدم پیشرفت منطقه کویری آران و بیدگل ساختاری جغرافیایی است. مناطقی که همچون این شهرستان اسامی مختلف جغرافیایی را در خود جای داده و از ترکیب این مناطق شهرستان به وجود آمده دچار این معضل هستند این وضعیت اجتماعی یک شمشیر دو لبه است یک لبه آن توسعه و پیشرفت جهشی است و لبه دیگر آن محرومیت و ایستایی می‌باشد. کار اجتماعی در این مناطق بسیار مشکل و مدیریت بر این مناطق ظرافت زیادی را طلب می‌کند و معمولاً سیستم حکومتی ترجیح می‌دهد برای جلوگیری از مشکلات اجتماعی و امنیتی حرکت با ملاحظات همه جانبه صورت پذیرد که این ملاحظات منجر به حرکت بسیار کند و بطیء مدیریتی می‌شود. بنابراین ناخواسته محرومیت افزایش می‌یابد و مشکلات اجتماعی به صورت نهفته در دراز مدت ظاهر می‌گردد و در کوتاه مدت نیز عوارض ناشی از این نوع حرکت حداقل ناامیدی است. اما همان‌گونه که اشاره شد لبه دیگر این شمشیر پیشرفت جهشی است که برای رسیدن به آن راه‌های وجود دارد که باید آن‌را انجام دهیم. آنچه امروز مشاهده می‌کنیم کمتر تمایل وجود دارد که چرخ دنده‌های حرکت آران و بیدگل، نوش آباد، ابوزیدآباد، سپیدشهر و یزدل و… در یکدیگر قرار گیرد تا حرکت شتاب پیدا کند و هر کدام از این چرخ دنده‌ها تمایل دارد به صورت انفرادی بچرخد. البته باید علت این اشکال را در گذشته پیدا کرد که تاکنون ادامه دارد. بی‌اعتمادی و عدم اطمینان این چرخ دنده‌ها به یکدیگر منجر به این شده که هر کدام برای خودشان باشند. آنچه که باید انجام شود و حرف نخست را در حرکت به سوی قله‌های پیشرفت رقم می‌زند عدالت در ابعاد مختلف است. اگر توزیع قدرت در این شهرستان درست انجام می‌گرفت، اگر توزیع امکانات و خدمات اجتماعی عادلانه تقسیم می‌شد، اگر طرح جامعی تدوین می‌گردید و مشخص می‌کرد که در هر قسمت جغرافیایی این منطقه چه اقداماتی اعم از صنعتی، تجاری، مسکونی، خدماتی، کشاورزی و… باید شکل بگیرد و این طرح کلان این اطمینان را می‌داد که هر فرد در هر قسمت که سکونت داشته باشد می‌تواند به صورت عادلانه از امکانات بهره‌مند شود، امروز شاهد حرکت با شتاب می‌بودیم.

اولین گام حرکت در مسیر توسعه و رفع محرومیت را وحدت همگان می‌دانم اما این وحدت با شعار و گفتگوهای جلسه‌ای امکان نمی‌یابد باید دید چگونه می‌توان این شعار و طرح نظری را در صحنه عمل پیاده کرد. و اولین اقدام در این مسیر فرهنگ سازی است و نسل جوان و فرهیختگان باید این موضوع را به کانون خانواده‌ها، جلسات سیاسی فرهنگی و اجتماعی بکشانند که بجای واگرایی و اختلافات حیدری و نعمتی سراسر که فقط بدبینی‌های اجتماعی را در پی دارد و سود این شکاف اجتماعی به صورت طرح‌های بزرگ صنعتی در جیب شهرستان‌های دیگر استان می‌ریزد باید بنشینیم و با همدلی راهبرد و چشم انداز شهرستان را تدوین نماییم.

همه مسئولیت‌های اجتماعی باید بر مبنای یک فرمول منطقی تقسیم شود. رفاهیات، خدمات، زیباسازی و… باید توزیع شود. اگر همه بپذیرند که بر اساس فرمول و منطق و به صورت عادلانه تقسیم و توزیع مسئولیت‌ها و امکانات انجام شود قطعاً برکت و امکاناتی که از شتاب گرفتن چرخ پیشرفت بدست می‌آید ده‌ها برابر بیشتر از حرکت کند اجتماعی فعلی خواهد بود. اگر توزیع مسئولیت بر مبنای اشاره شده صورت پذیرد استعدادها بکار گرفته می‌شود، شایسته سالاری رخ می‌دهد و مسئولیت‌ها به جوانان همین شهرستان واگذار می‌شود تا سکویی باشد برای گرفتن مسئولیت‌های اجتماعی در سطوح بالاتر. در این شرایط آرانی‌ها و بیدگلی‌ها، ابوزیدآبادی‌ها و نوش آبادی‌ها، سپید شهر و یزدل احساس نمی‌کنند که حقشان ضایع شده است. همه تلاش می‌کنند بودجه بیشتری را بگیرند و امکانات بیشتری را به شهرستان بیاورند و شاهد یک رقابت سالم اجتماعی و مدیریتی خواهیم بود رقابتی که همه‌اش خیر است. ظرف یک دهه شاهد حضور مدیران این شهرستان در مشاغل بالا همچون وزارت، استانداری و… خواهیم بود.

در جمع بندی اعتقاد دارم آنچه موجب واگرایی اجتماعی در شهرستان شده، نبود یک طرح جامع و عدم توزیع عادلانه و متناسب مسئولیت‌ها و امکانات است و برای همگرایی که لازمه رفع محرومیت و در ادامه پیشرفت است باید فرهنگ سازی صورت پذیرد تا این مهم تحقق یابد.

لازم است که این نیز اشاره شود که در عدم توزیع مسئولیت‌ها و امکانات هیچ منطقه‌ای سود نمی‌برد لذا هر منطقه تصور می‌کند که امکانات در منطقه دیگر تمرکز یافته در حالیکه ایستایی حرکت اجتماعی حالت‌های سراب گونه‌ای را رقم می‌زند و این موجب انشقاق اجتماعی می‌شود.

14 دیدگاه در “لزوم تدوین طرح توسعه شهرستان آران و بیدگل

 1. آقا چرا خرید خدمت شامل فراریا نمیشه اگرم بشه باید هم دادگاهی بشن هم برن خدمت در حین خدمت خرید کنن اگه میرفتن خدمت که فرار نمیکردن …. بین فراریا و غایبا چرا فرق میزاریننننن

 2. سلام سردار . امیدوارم در توسعه فرهنگی شهرستان ، استعدادهای قرآنی شهرمان را که این منطقه را به یک شهر نمونه قرانی در کشور تبدیل کرده مد نظر داشته باشید و از طرف اعضای مجمع قاریان و حافظان هلال ( دارالقران آستان مطهر) از شما می خواهم مراکز خودگردان قرانی را نیز تقویت کنید.

 3. با سلام خدمت جناب تیمسار
  ضمن آرزوی موفقیت برای جنابعالی بر خود واجب دیدم چند نکته را خدمتتان یادآور شوم.
  همان طور که ذکر کردید شایسته سالاری و توزیع عادلانه امکانات، راه پیشرفت را هموارتر می کند….ذکر این نکته ضروری است از آن جایی که در نهمین دوره مجلس برای اولین کاندیدایی از آران و بیدگل موفق به راهیابی به مجلس شده است. و متاسفانه نوعی تعصب کور بین اهالی این خطه نسبت به شهرشان دیده می شود، لذا از جنابعالی تقاضا می شود گرفتار مشاورین متعصب نشوید و در تصمیمات خود دچار نوعی تلافی کاری این هشت دوره نشوید و همه در نظرتان یکی باشند.
  نگذارید انتخاب مردم منطقه(کاشان و آران و بیدگل) به انتخاب آرانی ها بدل شود و به عبارتی شما نماینده آنها معرفی شوید…زیرا این برداشت، تمام تصمیمات شما در طول نمایندگی تان را تحت الشعاع قرار داده و چه بسا در دوره بعدی باعث کاسته شدن اقبال عمومی از شما گردد.
  موفق باشید

 4. با سلام وخسته نباشید به شماسردار امیر منصوری عزیز.واقعا” از حضورپر برکت شما در منطقهء محروم ابوزیدآباد بسیار خوشحال شدم .امیدوارم خداوند پشت و پناه شماباشد .یقینا” باوحدت مردم سختکوش و محروم منطقهء ابوزیدآباد و با کمک شما ابوزیدآباد در مسیر پیشرفت و شکوفایی که واقعا” حق مسلم این مردم شهیدپرور است قرار خواهد گرفت. ارادتمند شما اسلامی

 5. سلام خواهشمند است درمورد ساختمانهای تاریخی شهر که هویت و شناسنامه های فرهنگی و تاریخی آران است و خراب کردن آن و یا عدم کمک از سوی مسئولین برای تعمیر خیانت به آیندگان است که می تواند به عنوان سفره خانه محلی و هتل و یا …. بکار رود آیا باید بعلت عدم توانایی تعمییرات مالکین مثل خانه کرباسی ها در محله تاریخی قاضی که قدمت ۱۰۰۰ ساله دارد بوسیله شهرداری آران قسمتی از آن شامل حوضخانه و رهگذر به کوچه شریف خراب و تاکنون برای ساخت مثل اول با همان مصالح قدیمی اقدامی نکرده است

  • سلام رونق تعزیه حوانی با پیگیری و همت بابا قاسم – بابای محله قاضی در هیئت محله شروع شد مراسم شبیه خوانی یا تعزیه رویارویی امام حسین ع باحر… با عمر سعد … با شمر و.. حضرت قاسم و… حضرت علی اکبر ع با … حبیب و.. و حضرت ابوالفضل ع با …. قبل از میدان رفتن ….در داخل میدان و… بعداز میدان که گویا ۱۱۴ پرده بوده که هر شب چند پرده انجام می شده است ودر حسینیه محلات هم نمایش تعزیه تکرار می شده است . او که در ۱۰۰- ۱۲۰ سال پیش چراغدار (چشم و چراغ ) علمای محل ملا محمد علی ونیزآقا میرزا احمد عاملی بودند کار او وکیل تام علما در امورمثل ثبت ازدواج و طلاق و ولادت و تقسیم شرعی ماترک( مایملک – اموال) بین وراث وناظر بر وقفیات و بانی مرمت و تعمیرات امامزادگان مساجد و حسینه و قنوات و آب انبار و حمامهای شهر و.. نیز در آران بودند که بعد از فوت توسط آیت اله آقا میرزا احمد عاملی نماز خوانده شد و در بین دو و سه امامزاده در زیارت ۵ امامزاده به خاک سپرده شد . خانه فعلی وی خانه نوادگان او ( کرباسی ها ) جرا توسط شهرداری مورد تعرض و تخریب قرار گرفت. و شما با بافت فرهنگی این محل آشنایی دارید این بافت ها فرسوده و فراموش نمی شود بلکه مغز این مسئولین فرسوده شده .

 6. سلام
  یادتون باشه شما نماینده کاشان هم هستید.
  این قابلیت هایی که گفتید کاشان هم داره. اما چه کنیم که مسئولینش نا لایق و مردمش اتحاد ندارند

 7. سلام و لبیک و درود به تیمسار ایشاله جایگاه نوش آبادم که روزی پایتخت انوشیروان بوده با ۱۴ هزار نفر جمعیت ۱۲۵ شهید و دومین شهر استان که بیشترینشهید را داده ارتقاء یابد انشاله

 8. آنان که با افکاری پاک و فطرتی زیبا در قلب دیگران جای دارند را هرگز هراسی از فراموشی نیست؛ چرا که جاودانند.

  «با آرزوی موفقیّت برای شما»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.