۳۰

مهر۱۳۹۶

یکشنبه

امام خمینی
مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم
هواداران کوي‌اش را چو جان خويشتن دارم

پیوندهای مفید

دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

مجلس شورای اسلامی

طرح ها و پروژه ها

رادیو مجلس


پیوندها

حفاظت از منابع انسانی

شهریور ۲۵م, ۱۳۹۰ توسط

بسمه تعالی
حفاظت از منابع انسانی
اخیراً تحقیقی انجام شده و به بررسی سرمایه موجود کره زمین پرداخته است. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از سرمایه به منابع انسانی اختصاص یافته و ۱۶درصد به معادن و هر آنچه ساخته دست بشری است. این نتیجه فارغ از میزان آن با آموزه‌های دینی ما نیز تطابق دارد چرا که اعتقاد داریم خداوند تمام کرات و موجودات و… را برای انسان آفریده است، طبیعی است که محوریت از آن این مخلوق باشد.
بنابراین جامعه‌ای سرمایه دارتر است که نیروی انسانی بهتری داشته باشد، به عبارت دیگر جامعه‌ای که بتواند بیشترین استفاده را از بهترین مخلوق خداوند ببرد شایستگی دارد در صدر جوامع قرار گیرد و این سنت الهی است که اراده جوامع تغییر و تحول را اعم از پیشرفت یا رکود رقم می‌زند. این مهم در هر جامعه‌ای معنادار است چه در مقیاس جهانی یا در مقیاس منطقه‌ای، کشوری و استانی.
شهرستان آران و بیدگل نیز از این قاعده پیروی می‌کند اگر می‌خواهیم در تناسب کشوری به پیشرفت دست یابیم باید به شناسایی، پرورش و شکوفایی استعدادهای شهرستان توجه کنیم باید از این سرمایه‌ها به شدت حفاظت نمود این یک اصل محوری برای همگان باید باشد.
معمولاً در هر چند صد نفر ممکن است یک استعداد برجسته کشف شود که اگر محیط و شرایط و هزاران اگر و اما اجازه دهد بتوان این استعداد را به مرحله‌ای رساند که بتوان به آن اصطلاح نخبه یا استعداد درخشان را داد. اعم از اینکه در بعد علمی، ورزشی و مدیریتی و اقتصادی و… باشد. چون ممکن است بعضی از افراد تحصیلات زیادی نداشته باشند ولی ورزشکاری موفق باشند یا فردی اقتصادی تأثیر گذار باشند که صدها نفر از توان اقتصادی او امرار معاش می‌کنند و یا از لحاظ محلی دارای نفوذ کلام یا اعتبار اجتماعی برخوردار می‌باشند به گونه‌ای که در منطقه نیز تأثیر گذار است. حتی در شاخص‌های توسعه‌یافتگی تعداد محققین و دانشمندان یک مؤلفه محسوب می‌شود. مثلاً این شاخص در کشورهای توسعه یافته در هر یک میلیون نفر ۴ الی ۷ هزار محقق می‌باشد این آمار در کشور ما به ازاء هر یک میلیون نفر ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر است.
بنابراین یک جامعه که قصد دارد پیشرفت کند، اراده کرده که در جمع مدعیان خودی نشان دهد می‌خواهد از محرومیت خارج شود و در استانی مانند اصفهان که یک استان صنعتی با شاخص‌های آماری مثبت بالا در ابعاد مختلف است به رقابت بپردازد باید به صورت جدی به موضوع پرورش استعدادها بیندیشد ولی قبل از همه و در اولویت اول باید از ظرفیت‌هایش نگه‌داری و حفاظت کند. به شدت از آفت تخریب نیروهایش فاصله بگیرد. آنها را محترم بدارد و در اولویت بعدی به پرورش و شکوفایی استعدادها طی یک برنامه حساب شده همت گمارد.
شهرستان آران و بیدگل در ماه‌های آتی امتحان سختی را پیش رو دارد حضور در جمع حرفه‌ای‌های سیاسی، کار بسیار مشکل و با ظرافتی است. باید این شهرستان نشان دهد از یک بلوغ سیاسی برخوردار است و باید مواظب باشد در مهلکه و گرداب سیاسی بازان استان و کشور نیافتد. ممکن است در کاشان، اصفهان تهران و… حرکت‌هایی در مسیر تخریب رقبا انجام شود ولی نباید فراموش کرد که اولاً این حرکت برای آنها نیز عوارض دارد ثانیاً آنها به علت قدمت و سابقه سیاسی از یک تنومندی برخوردارند که کمتر از شهرستان ما آسیب می‌بینند. شهرستان آران و بیدگل فعلاً نهالی است در بیشه‌زار سیاست و زمان زیادی طلب می‌کند تا به یک درخت تنومند تبدیل شود. این نهال باید مواظب تندبادهای مصنوعی که توسط رقبا شکل می‌گیرد باشد.
در هفته‌های اخیر بعضی از دوستان ناخواسته وارد یک بازی سراسر باخت شده‌اند بعضی از وبلاگ‌ها نیز که انتظار بود از بلوغ سیاسی بالا برخوردار باشند به این بحث دامن می‌زنند.
متأسفانه هر روز شاهد تخریبی هستیم. روزی افرادی شاخص در آران، روزی دیگر زحمت کشان بیدگلی و نوش آبادی آماج حملات تخریبی افرادی قرار می‌گیرند که بدون اطلاع و حتی دلسوزانه در میدانی دیگر که حداقل می‌توان گفت دوست نیستند بازی می‌کنند. در این شهرستان محروم باید فرهنگ سازی شود که هر کس حتی یک قدم برای رفع محرومیت بردارد باید از او تشکر کرد، باید به اندازه تلاشش او را گرامی بداریم تا همگان در این مسیر گام بگذارند. این چه بدعتی است که هرکس برای شهرستان کار نکند و اقدامی انجام ندهد ولو در بالاترین پست‌ها مصون است ولی اگر فردی با آبرویش و سرمایه‌اش برای شهرستان تلاش کند آماج حملات می‌شود.
اگر لازم باشد اسامی اشخاصی را در رده‌های بالا حتی معاون وزیر برایتان می‌نویسم که هیچ یک از همشهریان او را نمی‌شناسند و آنها اکراه دارند که بگویند از چه شهرستانی هستند آنها مصون هستند ولی کسانی که از آبرویشان برای پیشرفت شهرستان مایه می‌گذارند در تیررس تهمت قرار می‌گیرند.
قبول کنیم که ۸۰ درصد از پیشرفت شهرستان در اثر تلاش فرزندان این شهرستان بوده، چند درصد از این اشخاص مصون از تهمت هستند؟
چگونه باید به فرزندانمان بیاموزیم که شما موظفید دینتان را به شهرتان ادا کنید، وقتی آنها سرنوشت این خدمتکاران را بدین گونه می‌بینند.
راه پیشرفت شهر، گرامی داشتن شخصیت‌هایی است که به هر طریق به شهرستان کمک می‌کنند چه با ساخت بنا، چه با کمک مالی، چه با کارآفرینی و… و بی محلی به هرکس که حاضر نیست برای شهرش کم‌ترین اقدامی انجام دهد.
این بحث را می‌توان در چند جمله خلاصه کرد؛ هر جامعه افرادی دارد که شاخص هستند این افراد باید برای جامعه‌شان از ابعاد مختلف حفظ شوند و در پی آن باید استعداد های دیگر که قابلیت‌های بالایی دارند کشف، پرورش و جهت توسعه شهر هدایت و به جامعه کشوری معرفی گردند.

یار مفروش به دنیا که بسی سود نکرد                                   آنکه یوسف به سره ناسره بفروخته بود

والسلام

9 دیدگاه در “حفاظت از منابع انسانی

 1. سلام بر نماینده محترم شهرستان ،با عرض ادب و دعای خیر سوالی داشتم آیا سوابق درجه داران ارتش وسپاه که ادامه تحصیل داده اند ارشدیت تعلق می گیرد یا خیر ،
  لطف بفرمایید جواب بدهید تشکر

 2. اختراع اسکناس ، قاتل خوشبختی بشر شد
  یکی از غفلت های دولت ها و بخصوص مجلسها از بدو نشر و اسکناس در مملکت ما و کشورهای جهان سوم این است که طلا و جواهراتی که معادل آن اسکناس چاپ شده باید در خرانه(بیت المال(ذخیره ثبت و نگهداری شود و برای چاپ اسکناس دوباره از آن ذخایر استفاده نگردد تا ارزش پول ملی کاهش یابد و باید دوات در صورتی که در آمدی کسب کرد و به خزانه تحویل شد فقط و فقط و فقط معادل همین طلا اسکناس چاپ کند نه معادل تمام طلاهای خزانه و.. و هیچ دولتی هم اقد ام برای تقویت پول نکرده اند .
  وبه این صورت یافته و هر دولت که سر کار آمده باعث کاهش ارزش پول شده و بیشتر تزلزل و کاهش فعالیتهای اقتصادی کشور ما, تورم ,بیکاری و… از همین مسئله است. مثلا یک نفر که می خواهد برای دخترش جهیزیه و یا برای پسرش وسیله ای برای کار و زندگی آنها را فر اهم کند مثلاً با خرید جهیزیه ۱۰ سال پس اندازمی کند ولی بعد از ۱۰ سال نمی تواند بدلیل عدم ثبات در قیمتها ی کالایی مناسب بخرد و همینطور مردم فقیر و فقیر تر می شوند و اگر هم سپرده اش در بانک ها بگذارد چون سود بانکی کمتر از تورم است هر روز ارزش پولش ما کم می شو و چاپ اسکناس نوعی آب بستن به پول و مصداق کم فروشی است
  و چون برای فرزندنش جهیزیه و یا وسیله ای بخرد تا کارآفرینی انجام دهد لذا کشور دچار بیماری اقتصادی و اجتماعی و کسب و کار می شود تورم , بیکاری و قاچاق … و مردم هم آرامش روحی ندارند به نظرم چاپ و نشر اسکناس در کشورهای سوم بدینصورت شاید نفشه استمارگران باشد همانطوری که در طرح کاهش جمعیت خانواده هم طرح استماری بود ه است اگر که خزانه بانکمرکزی جداشده و زیر نظر رهبری یا مجتهد و فقیه چاپ و نشر اسکناس انجام گیرد و دولت در آمد مازاد خود را به خزانه بصورت طلا وارد خزانه نماید و فقط وفقط به همان مبلغ ( طلا که به خزانه وارد شده و نه تمام موجودی طلا در خرانه ) اسکناس چاپ شوذد . باعث ثبات قیمتها می شود و افراد می توانند برنامه ریزی کنند کی صاحب خانه و ماشین و…می شوند و اگر تغییری ونوسانی در اثر تورم و گرانی در قیمت ها باشد می دانند که زود گذر خواهد بود وهمه افراد کشور از این سر در گمی نجات می یابند و سرمایه افراد حفظ خواهد شد و این نوعی جهاد اقتصادی برای رشد و رونق اقتصادی در کشور است و گرنه سرمایه های مردم کهباید برای تولید و اشتغال زایی صرف شود در خرید و فروش زمین و دلالی هدر خواهد شد و پولی که باید از زحمت و دسترنج بدست آید .و ابتکار و خلاقیت رشد داده شود با شانس و دلالی و بازار بازی افرادی پولدار و افرادی هم که استعداد کار را دارند فقیر تر خواهند شد و از زندگی عقب خواهند بود . در ابتدای چاپ اسکناس بعضی علما مثل ملامحمد علی آرانی( عاملی )خرید و فروش با اسکناس را برای مقلدینش نهی می کرد وچاپ اسکناس کاغذی نوعی کلاه گذاشتن بر سر مردم برای جمع کردن طلا ها و جواهرات مردم می دانست. ویا سید جمال الدین اسدآبادی می گفت: ا لبانک . ما البانک . و ماادراک ما البانک … و در زمان حضرت علی ع حاکمان شهرها خزانه داران زیر نظر مستقیم آن حضرت بودند…جواب حضرتعالی چیست

  • بیمه های گوناگونی در کشور تاسیس شده است و مردم رضایتی از کارکرد بیمه های تکمیلی وشخص ثالث و.. ندارند .چون کار اصلی آنها برای رفع مشکلات بیمه ای مردم نیست بلکه سود سر شار خودشان از این بنگاه اقصادی است که متاسفانه پولدارهایی باید پول شان در کار آفرینی و اشتغال بکار گیرند و کسب و کار و تلاش و اقتصاد عرضه و تقاضا را رونق دهند این افراد اگر بانک یا موسسه اعتباری تاسیس نکرده اند روی به این مقوله اقتصادی آورده اند لذا باید قوانینی برای بیمه در شان جامعه اسلامی وجود داشته باشد که در صورتی که مردم از بیمه خود بهره برداری نکنند بدانند صرف امور خیریه شده است پس باید بیمه ها را سازمان بهزیستی و کمیته امداد تاسیس کنند . تا منافع ودرآمد آن صرف افراد مستضف جامعه شود.

 3. تمیسار عزیز این پیروزی را به شما و مردم شهید پرور و غیور شهرستان آران و بیدگل تبریک و شادباش می گویم امید است با همان پشتانه های مردمی و توجهات الهی در خدمت به آبادانی شهرستان موفق و پیروز و سربلند باشید.این فرصت و امتحان الهی بزرگی که پیش آمده را به فال نیک گرفته مطمئنا نشان خواهید داد مجلس محلی برای خدمتگزاری و ساختن است و ادای دین به شهدا و امام انقلاب.
  این راه بس سخت و دشوار را با تکیه بر خداوند و حمایت های مردم که به دست آمده خود را وام دار هیچ فرد و گروهی نکنید تا پایان کار به سلامت و سربلندی فائق آیید به امید خدا

 4. نصیحت های پدرانه شما ذخیره های انقلاب و دلسوزان واقعی این نظام هیچ تاثیری بر اندیشه های زیاده خواهان نخواهد داشت.لازمه اصلاح حضور افراد دلسوز و حمایتهای قاطعانه قشر اسیب پذیر جامعه و لطف خداوند خواهد بود و شما که در دوران جنگ از امواج تیر و ترکش هراسی نداشتید و جانانه ایستادید در این صحنه هم ایستادگی به خرج بدهید مطمئنا با این دیدگاه و پشتوانه های مردمی پیروز خواهید شد.
  امیدوارم به فضل الهی با حضورتان به منطقه سروسامانی بدهید.ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم

 5. جناب تیمسار
  شما با این نوع دیدگاه ها که ورای دیگر دیدهاست نه تنها پر ارزش ترین منبع انسانی شهرستان بلکه یکی از ارزشمندترین منابع کشور هستید
  مردان خدا پرده‌ی پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند
  هر دست که دادند از آن دست گرفتند هر نکته که گفتند همان نکته شنیدند
  کوتاه نظر غافل از آن سرو بلند است کاین جامه به اندازه‌ی هر کس نبریدند

  همیشه پاینده باشید

 6. جناب تیمسار
  امید وارم تمامی کسانی که میخواهند در انتخابات شرکت نمایند نصیحت ودیدگاههای پدرانه شما را سرلوحه خودشان قرار دهند .
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.