۳۰

مهر۱۳۹۶

یکشنبه

امام خمینی
مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم
هواداران کوي‌اش را چو جان خويشتن دارم

پیوندهای مفید

دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

مجلس شورای اسلامی

طرح ها و پروژه ها

رادیو مجلس


پیوندها

جنگ‌های آینده ازدیدگاهی دیگر

شهریور ۳۰م, ۱۳۹۰ توسط

جنگ‌های آینده ازدیدگاهی دیگر
(این مقاله در شماره هفتم فصلنامه علوم و فنون نظامی به چاپ رسیده است)
نویسنده: سرتیپ۲ ستاد عباسعلی منصوری

چکیده:
در دهه گذشته محافل علمی نظامی با اصطلاح جدیدی به نام جنگ ناهمتراز (نامتقارن) آشنا شدند که از طریق آمریکایی‌ها وارد ادبیات نظامی گردید.
با مطرح شدن این نوع جنگ کتب و مقالات زیادی در تشریح و تفسیر آن نگاشته شد ولی این مقالات پیش از اینکه جنبه محتوایی داشته باشند در صدد القای مفاهیم و مطالبی بر آمدند که مد نظر نظریه‌پردازان آمریکایی بود و لذا به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها با قصد انحراف و بهره‌برداری روانی این اصطلاح را رایج نمودند.

متن:

جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس برای نظامیان، دانشگاهی بسیار گران‌سنگ بود به گونه‌ای که ده‌ها سال نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را از دانش و تجربه مستغنی ساخته و بدون شک نیروهای مسلح ما را به عالم‌ترین و باتجربه‌ترین ارتش جهان تبدیل کرده است.
مطالعات سال‌های پس از جنگ و فرصت‌هایی که بدست آمد تا به بررسی و تجزیه و تحلیل دفاع هشت ساله بپردازیم ثمراتی بسیار عظیم در پی داشته و دارد به گونه‌ای که نیروهای مسلح هم اکنون به خوبی می‌دانند که در هر مختصاتی از زمان و مکان چگونه باید دفاع کنند و به روش‌ها و شیوه‌های جدیدی که دشمن ممکن است اتخاذ کنند به خوبی واقف و در مراکز علمی و بالاخص در دانشکده فرماندهی و ستاد به آن پرداخته و همچنان فرصت‌های زیادی را برای کشف شیوه‌های جدید و خلق تاکتیک‌های دفاعی، تهاجمی و آفندی در پیش رو دارند.
مسیری که نسل جوان نیروهای مسلح در ابعاد علمی و عملی در پیش گرفته‌اند با توجه به ویژگی‌های اساتیدشان که خود از قهرمانان دفاع مقدس بوده‌اند ظهور نسلی خلاق، شجاع و عالم که دارای جرئت خطرپذیری فوق‌العاده و تعهد و وفاداری مخلصانه است را نوید می‌دهد.
امروز ما شاهد حضور این نسل در دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش هستیم و از مجموعه اساتید و دانشجویان انتظار می‌رود که در یک تعامل علمی و نظامی علاوه بر شناخت شیوه‌های عملیاتی دشمنان واقعی و احتمالی، تاکتیک‌های نوینی را طرح و ارائه دهند.
در این راستا باید به این نکته توجه داشت که نباید این نگاه مداوم به دشمن، ما را به عناصری انفعالی صرف تبدیل کند به گونه‌ای که ابتکار عمل در اردوگاه مقابل باشد بلکه ضمن هشیاری کامل باید به خلق شیوه‌های جدید بیش از پیش اهتمام ورزید چرا که از موارد بسیار مهمی که در دفاع مقدس و دیگر صحنه‌های انقلاب اسلامی آموخته‌ایم این است که هرگاه ابتکار عمل در دست ما بوده دشمنان و بدخواهان زمین گیر شده‌اند و ما به موفقیت‌های شگرفی دست یافته‌ایم.
بدیهی است که دشمنان انقلاب اسلامی و در رأس آن آمریکا سعی دارند به گونه‌های مختلف در مسیر حرکت ایران اسلامی اختلال ایجاد کنند و از جمله مواردی که به نظر می‌رسد در یک اقدام گمراه کننده آن‌را مطرح نموده، موضوع جنگ ناهمتراز (نامتقارن) است.
در دهه اخیر واژه جنگ ناهمتراز (نامتقارن) که از طرف آمریکایی‌ها مطرح شده در محافل مطالعاتی مورد بررسی قرارگرفته و مقالات مختلفی در این رابطه نوشته شده است.
ولی با مطالعه مجموعه کتب، مقالات و موضوعاتی که در این رابطه نگاشته شده هیچ مفهوم خاصی که نشانگر تعریف جدیدی از یک جنگ و عملیات در سطوح عملیاتی، تاکتیکی و استراتژیکی باشد مشاهده نمی‌شود.
از دیر باز مراکز آموزشی و دانشگاهی نظامی جهان عملیات‌های نظامی را به دو دسته منظم و نامنظم تقسیم‌بندی و به شیوه‌های عملیاتی و تاکتیکی این‌گونه جنگ‌ها پرداخته‌اند و بنا به مختصات و مقتضیات زمانی، مکانی، لجستیکی و دیگر پارامترها یکی از این دو نوع عملیات و یا در موارد زیادی آمیخته‌ای از این عملیات‌ها را طراحی و آموزش داده‌اند و بدیهی است که عملیات‌های مختلف نظامی در جهان در قرون گذشته تاکنون نیز خارج از این دسته‌بندی نبوده ‌است.
اگرچه انتظار می‌رود که دانشجویان، محققین و اساتید نظامی در راستای نوآوری علمی تاکتیکی در این زمینه تلاش نمایند و با ارائه نظریات جدید از چارچوب‌های سنتی خارج و شیوه ‌های نوینی را مطرح کنند و به طریق اولی این انتظار بجایی از پژوهشگران نظامی ایرانی است که به دلایل مختلف که در این مقاله نمی‌گنجد با ارتقاء سطح علمی تاکتیکی به این مهم دست یابند ولی آنچه را که در این مسیر نباید فراموشی کرد دام‌هایی است که دشمنان جمهوری اسلامی با شگردهای مختلف در فرا روی مراکز مطالعاتی نظامی قرار داده‌اند.
نظریه‌پردازان جنگ تمدن‌ها که از گسترش اسلام حقیقی و بیداری مسلمانان پس از انقلاب اسلامی به شدت هراسانند سعی می‌کنند با ایجاد موانع و یا انحراف مسیر در ابعاد مختلف اجازه ندهند که تربیت شدگان مکتب اسلام به قله‌های پیشرفت دست یابند.
از جمله مواردی که به عنوان انحراف می‌توان به آن اشاره کرد ارائه علوم و یا یافته‌های جدید در اینترنت و یا در قالب مقالات، کتب و یا همایش‌های علمی تحقیقی است که با ارائه آن‌ها به عنوان علوم جدید و یا یافته‌های محققین و پژوهشگران دانشگاه‌های آمریکا و یا اروپا مسیر انحرافی را جلوی روی محققین و دانشمندان دیگر کشورها و بالاخص پژوهشگران ایرانی قرار می‌دهند و با این عمل زمان بسیاری را از دانشمندان ما گرفته و حتی در مواردی به اندازه‌ای زاویه انحراف را گسترش می‌دهند که سال‌ها بعد ممکن است محققین ما از این توطئه مطلع شوند.
به نظر می‌رسد که در این زمینه کشور نیازمند پژوهش عمیق است چرا که غفلت از این توطئه به شدت زمان را از ما خواهد گرفت و علاوه بر اتلاف عمر پژوهشگران که امید مملکت هستند سرمایه مادی زیادی نیز صرف خواهد شد.
با تذکری گذرا در این راستا هرگونه اقدام را به مسئولین بلند پایه نظام و محافل دانشگاهی و تحقیقی واگذار کرده تا با شناخت و شناسایی همه جانبه بتوانند ضمن استفاده از یافته‌های علوم در دنیا، جوانان و محققین دانشگاهی و مخصوصاً جوانان را از علوم انحرافی که یک دام بسیار خطرناک با پوشش علم است آگاه کرده تا پژوهشگران فکر نکنند که آنچه از اینترنت و یا کتب غربی بدست می‌آورند همان چیزی است که خود آنها (غربی‌ها) نیز به آن عمل می‌کنند و یا به آن اعتقاد دارند بلکه آنها این مقالات را برای مصرف دیگران تجویز می‌کنند. پایگاه‌های مطالعاتی غرب در موارد زیادی با بدست آوردن نیاز محققین کشورها می‌توانند علاوه بر جمع‌بندی نیازها مطالبی انحرافی را ارائه دهند که بحث دقیق و موشکافانه این مهم را از متخصصین و اساتید خواستاریم امید است که ما را برای جمع‌بندی این موضوع یاری فرمایند، دانشکده فرماندهی و ستاد آجا آمادگی دارد سمیناری را با شرکت اندیشمندان برای روشن‌تر شدن هرچه بیشتر این مهم برگزار کند.
به نظر می‌رسد ارائه مقالاتی پیرامون جنگ ناهمتراز (نامتقارن) نیز در همین راستا بوده و آنها قصد داشته و دارند که با ارائه این موضوع به عنوان یک دام و یا یک مسیر انحرافی مجموعه مراکز علمی تحقیقی را گمراه کنند.
در همه مقالاتی که از طرف غربی‌ها مخصوصاً آمریکایی‌ها پیرامون جنگ ناهمتراز (نامتقارن) نوشته شده به موضوعاتی همچون تروریست، جنگ هسته‌ای، جنگ سینمایی، جنگ کامپیوتری و … اشاره شده که این زائیده تفکر مجامع اطلاعاتی نظامی آمریکا می‌باشد.
آنها به طور موذیانه‌ای سعی کرده‌اند قدرت نظامی آمریکا را بسیار بزرگ و قدرت نظامی دیگر کشورها مخصوصاً کشورهای اسلامی را ضعیف جلوه دهند آنها نسخه‌ای را تجویز کرده‌اند که در آن راهی جز کوچک کردن یگان‌های نظامی و روی آوردن به جنگ نامنظم تصور نمی‌شود.
اگرچه جنگ نامنظم نیز شیوه و تاکتیکی است که هر کشوری در طرح‌های عملیاتی خود آن‌را لحاظ می‌نماید و بدیهی است که این نوع عملیات در کنار عملیات منظم و یا طرح بهره‌گیری همزمان عملیات منظم و نامنظم مورد توجه ویژه طراحان نظامی است و طبعاً استفاده آنها در جای خود عملی پسندیده است ولی آنچه ناپسند است حرکت در مسیری است که دشمنان ما آنها را طراحی کرده‌اند.
در جنگ ناهمتراز (نامتقارن) که از طرف آمریکایی‌ها ارائه شده هیچ یافته جدیدی را علاوه به جنگ روانی و مطالبی که قبلاً در مراکز علمی تحقیقی نظامی مطرح بوده نمی‌توان یافت، لذا صرفاً به آن به عنوان یک انحراف ایجاد شده از طرف دشمن باید نگریست.

منابع :
۱٫    جنگ نامتقارن –  کنت مکنزی
۲٫    نامتقارنی و راهبری نظامی آمریکا – دکتر استون متز – دکتر داگلاس جانسون – دکتر داگلاس لاویس
۳٫    جنگ نامتقارن – سرهنگ دان دیلی – سرهنگ تام اسمیت (دانشگاه پدافند ملی آمریکا)
۴٫    جنگ نامتقارن و ارتش آمریکا – روبرت آلن
۵٫    چرا قدرتهای بزرگ در جنگهای کوچک پیروز نیستند – سرگرد روبرت کاسید (دانشکده فرماندهی و ستاد آمریکا)

1 دیدگاه در “جنگ‌های آینده ازدیدگاهی دیگر

  1. سلام علیکم
    استاد ارجمند و گرامی جناب دکتر منصوری
    مطلب و دیدگاه جنابعالی بسیار مفید و بجا می باشد.
    شاگرد شما
    دانشجوی دوره ۲۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.